A 2021/2022-es tanév eseményei
JÚLIUS
A Határtalanul! pályázat keretében július 5-én Erdélybe utaznak diákjaink.
JÚNIUS
Június 26. és július 1. között 3-8. osztályos tanulóink az Erzsébet-tábor keretén belül Zánkán töltöttek élményekkel teli napokat.
Június 18-án elballagtak végzős tanulóink. Ezúttal három nyolcadikos diákunk részesült elismerésben: a példamutató tanulmányi munkáért és magatartásért járó Szent István-díjat Lutz Rékának, a közösségi munkáért és a tanulmányi versenyeken való szereplésért kiérdemelt Szent Imre-díjat pedig megosztva Bögi Csenge Violának és Pintér Annának ítélte oda a nevelőtestület.
Június 17-én lezárult a 2021/2022-es tanév. Csorba Dávid atya, intézményünk lelki vezetője Te Deumot mutatott be, majd az 1. osztályosok lendületes műsorral búcsúztak a jelen tanévtől. Legkisebb diákjainkat Harcosné Rab Rita tanító néni készítette fel a szereplésre. Ezt követően Molnár Mariann igazgatónő értékelte a tanévet, átadta a jutalomkönyveket, majd sor került a bizonyítványok kiosztására. A tanévzáró előtt és után a jelenlevőknek lehetőségük volt a tanulók munkáiból megrendezett kiállítás megtekintésére.
Június 15-én a hagyományokhoz híven diákközgyűlést tartottunk, majd bűvész szórakoztatta a tanulókat.
Június 12-én 4. és 5. osztályosaink egy része első áldozó lett.
Június 10-én a nagybaracskai "Kisgyükerek" képviseletében három egykori tanítványunk (Vöő Balázs, Vöő Bálint, Andócsi Balázs) és egy végzős diákunk (Tokodi András) toborzót mutatott be alsós, majd felsős diákjainknak. Községünk néptánccsoportjának vezetői Andócsi Mónika és Leidinger Dömötör.
Június 10-én végzős diákjaink Kalocsára utaztak, ahol részt vettek az egyházmegyei ballagáson.
Június 7-én valamennyi tanulónk újságpapírt, kartonpapírt és PET-palackot gyűjtött a község területén.
A nemzeti összetartozás napja alkalmából június 3-án megemlékezést tartottunk iskolánkban a 7. osztályos tanulók részvételével. Prózai szövegekkel, verssel és megzenésített költeménnyel emlékeztünk a 102 éve történt eseményekre.
(szereplők: Szász-Pintér Márk, Balogh Zsófia, Fejér Richárd, Galló Norbert, Orsós Renáta, Kovács Diána, felkészítő: Németh Erzsébet)
MÁJUS
Május 29-én bérmálkozásra került sor.
ÁPRILIS
Április 13-án a költészet napja alkalmából verses-zenés délutánra invitáltuk az érdeklődőket, amelyen iskolánk drámaszakkörös tanulói, énekkarosai és tanárai verseket szavaltak, illetve megzenésített költeményeket adtak elő. A programot szervezte Benedekné Molnár Mária tanárnő, a drámaszakkör vezetője. Köszönjük Hosszúné Balla Lenke tanárnő segítségét, aki zongorán kísérte a zárásként elhangzó dalt.
Április 12-én nyuszi kupám mérhették össze tanulóink ügyességüket és tudásukat.
Csorba Dávid atya, iskolánk lelki vezetője nagykedden iskolamisét mutatott be. Szentbeszédében Atya kihangsúlyozta: ha hűtlenek is vagyunk olykor-olykor vállalásunkhoz, kötelességünkhöz, Isten senkit nem taszít el magától, hiszen megadja nekünk a döntés szabadságát és a lehetőséget arra, hogy visszataláljunk Őhozzá.
Április 16-a a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja.
Iskolánkban - tavaszi szünet miatt - április 11-én a 8. osztályos tanulók rövid összeállításával idéztük fel, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása.
MÁRCIUS
Március 11-én rögzítésre került óvodásaink és 6. osztályosaink ünnepi megemlékezése, amit az intézmény közösségi oldalán tekinthettek meg az érdeklődők március 15-én. (Felkészítő pedagógusok: Boros Bettina és Gulyás Cintia óvónők, Hosszúné Balla Lenke és Németh Erzsébet tanárnők)
A tavasz első napján elsős és másodikos kisdiákjaink és osztályfőnökeik ellátogattak az óvodába, ahol a kisgyermekekkel és az óvoda dolgozóival együtt felelevenítették azt a régi téltemető hagyományt, miszerint a kiszebáb elégetésével elűzik a telet.
FEBRUÁR
Az egyik februári hétvégén az intézmény dolgozói kifestették az épület hosszú folyosóját és a kerengőjét. Az iskola ily módon tovább szépült, hiszen decemberben a burkolat újult meg. A felújításokat részben az önkormányzat, részben a szülői szervezet, részben a fenntartó támogatta. – Megható volt látni, milyen lelkesedéssel dolgozott a csapat. A közös munka az összefogás szép példája, hiszen a szülői szervezet vezetője együtt dolgozott a folyosó szépüléséért a kollégákkal – összegezte Molnár Mariann intézményvezető.
Február 3-án iskolamise keretében emlékeztünk Szent Balázsra, a keresztény vértanúra.
A szentmise végén Harbula István atya, intézményünk lelki vezetője áldásban részesítette tanulóinkat és dolgozóinkat, hogy a csodatévő szent védjen minket „torokbetegség és minden más baj" ellen.
JANUÁR
Harbula István atya, intézményünk lelki vezetője január 5-én látogatott el iskolánkba, hogy megszentelje az épületet.
Vízkereszt (epifánia) az egyik legősibb keresztény ünnep, a római katolikus egyházban január 6-án ünneplik. Vízkereszt a farsang kezdete. Az ünnephez számos népszokás egyike, hogy ekkor szokás leszedni a karácsonyfát.
A víz megszenteléséhez kapcsolódik a házszentelés vagy lakásszentelés hagyománya, amikor a lakásokat is megszentelik a szenteltvízzel. Az ajtófélfára ilyenkor felírják az évszámot és a „Christus Mansionem Benedicat” („Krisztus áldja meg e házat!”) kezdőbetűit a következő formában: 20 + C + M + B + 22. (forrás: Wikipédia)
DECEMBER
A téli szünet megkezdése előtt rögzítésre került a karácsonyi ünnepi műsor
Szent Miklós püspökre emlékeztünk, amikor december 7-én ellátogatott iskolánkba a Mikulás. Mindnyájunk nagy örömére finomságokat és kedves szavakat varázsolt elő zsákjából.
NOVEMBER
A szorgos kezek munkájának köszönhetően elkészült községünk és iskolánk adventi koszorúja. Kicsiktől a nagyokig mindenki kivette a részét a munkafolyamatban, amit Soósné Korsós Erika és Tóth-Kovács Zita irányított. A zöldet Faragó Éva és férje ajánlotta fel. Köszönjük szépen!
Az első adventi gyertya meggyújtására 27-én, a szentmise után került sor a templom előtt. Ez alkalomból 3. és 8. osztályos tanulóink versekkel és énekszóval nyitották meg az adventi várakozás időszakát. Köszönjük a felkészítést Kiss Szilárdnénak és Benedekné Molnár Máriának.
Szent Mártonra, a neves középkori szentre emlékeztek november 10-én délután a nagybaracskai általános iskola tanulói, pedagógusai. A gyerekek az ünnep előestéjén lampionos sétát tettek, bejárva a település utcáit. A késő őszi délutánon a világító lámpásaikkal a szeretet fényét vitték körbe a faluban. A templom elé érve Harbula István atya, az iskola lelki vezetője, a falu lelkipásztora fogadta őket és adta áldását a kicsiny lámpásokra és a fiatalokra. A menet végén következett a cukorkavadászat a piactéren majd zsíros kenyérre és meleg teára invitálták az ünneplőket az iskola aulájába.
OKTÓBER:
Október 23-án a község megemlékezés-sorozatának részeként 6. és 7. osztályosaink, valamint énekkaros tanulóink idézték fel az '56-os eseményeket. A műsorra való felkészülést Hosszúné Balla Lenke, Kisszabó István és Németh Erzsébet segítette.
Séta az életért - Részlet kolléganőnk, Harcosné Rab Rita írásából:
Immár hagyomány Baján, hogy október második keddjén a mellrák elleni küzdelemért kampányolnak lányok és asszonyok a Sugovica Daganatos Klub tagjainak aktív részvételével. Kedden (október 12-én) délután szép számmal gyülekeztek a nők a Bácskai Kultúrpalota földszinti termében. Miután a szervezők feltűzték a rózsaszín szalagokat a résztvevőkre, hamarosan elindult a menet a Déri kertbe. ahol kezdetét vette az ünnepi műsor. (...) A köszöntő után a nagybaracskai Szent István Katolikus Óvoda és Általános Iskola növendékei léptek színre. Bögi Csenge, Lutz Réka és Pintér Anna nyolcadikos tanulók Benedekné Molnár Mária és Bögi István felkészítésével a reményről, a szeretetről és az élet szépségéről verseltek és énekeltek gitárszó mellett. Természetesen idén is elültették az életet jelképező facsemetét, majd kezdetét vette a közös séta át a rózsaszínbe öltözött Sugó hídon, a Petőfi-szigetre, mellyel az élet védelmére hívták fel a figyelmet.
"Mindenik embernek a lelkében dal van..." - énekelte iskolánk kórusa október 7-én a zene világnapja alkalmából. Kísért Hosszúné Balla Lenke kórusvezető.
Az aradi vértanúkra az 5. osztályosok műsorával emlékeztünk október 6-án. Felkészítő pedagógus az osztályfőnök, Kisszabó István volt
Október 3-án ünnepi műsorral örvendeztettük meg a községünkben lakó nyugdíjasokat az idősek napja alkalmából. Az óvodások és iskolások felkészülését Gulyás Cintia, Major Fanni, Blancsák Annamária, Hegedűs Józsefné, Hosszúné Balla Lenke és Karaszi Zsuzsanna segítette.
SZEPTEMBER:
Szeptember 24-én csatlakoztunk a Magyar Diáksport Nap alkalmából országosan megtartott, az egészséges életmód és a rendszeres testmozgás fontosságát hirdető programhoz. Köszönjük a szervezést és lebonyolítást iskolánk testnevelőinek, Tóth-Kovács Zitának és Csudity Péternek.
Szeptember 23-án általános és középiskolás diákok versengtek a legjobb halászlé címért a Türr-kilátónál. A „Pakstól Mohácsig” nevet viselő vetélkedőt a Bajai Halászléfőző Bajnokok Egyesülete hirdette meg bajai és térségbeli oktatási intézmények részére. Iskolánk két, 8. osztályosokból álló csapattal – Gasztroangyalok és NagyhalBaracska - képviseltette magát a versenyen, ahol nagyon szépen szerepeltek tanítványaink: Elnyertük a legszebben terített asztal díját, Bögi Csenge Viola, Talpai Patrícia és Kapitány Máté csapata pedig az előkelő III. helyet szerezte meg. A másik csapat tagjai, Mihálovics Luca, Pintér Anna és Tokodi András Sándor, szintén ügyesen helytálltak a megmérettetésen.
További információk a Bajai TV bejátszásában, valamint Baja város honlapján.
2021. szeptember 18-án jótékonysági bálban mulathattunk a Szülői Munkaközösség jóvoltából. Köszönet illeti a szervezésben és lebonyolításban részt vevő szülőket, pedagógusokat és a diákönkormányzat tagjait. A bált a szülők, diákjaink és dolgozóink közös Zorba-tánca nyitotta meg, amely nagy sikert aratott a közönség körében.
A 4-8. osztályosok közül 32 diákunk vett részt Zánkán, az Erzsébet-tábor program keretén belül megszervezett osztálykiránduláson. Tanulóink és az őket kísérő pedagógusok nagyon jól érezték magukat. Az időjárás is kegyes volt hozzájuk, így sok szép szabadtéri élménnyel gazdagodhattak, és még a Balatonban is megmártóztak egy rövid időre.
Szeptember 12-én 15 gyermek részesült első alkalommal szentáldozásban. Köszönjük a felkészítést Harbula István atyának, községünk lelki pásztorának, intézményünk lelki vezetőjének.
Szeptember 1-jén a 8. osztály tanulói átkísérték legifjabb tanítványainkat az óvodából az iskolába. Hogy könnyebb legyen a séta, vállukra vették a kicsik iskolatáskáit, és kezüket fogva biztatták a kissé megilletődött kisdiákokat. Az iskola udvarán igazgató néni köszöntötte a tanulókat. Az újdonsült iskolások átvették a táskáikat a nagyoktól, majd Rita néni vezetésével birtokba vették osztálytermüket, ezt követően pedig az iskola épületével ismerkedtek. Minden osztályterembe bekopogtak, hogy bemutatkozzanak. Szépen, érthetően, bátran mondták el, hogy hívják őket, és a becenevüket is megtudtuk.
Kívánjuk, hogy érezzék köztünk nagyon jól magukat, gyarapodjon tudásuk, és szép élményekkel gazdagodjanak!
2021. augusztus 30-án ünnepi szentmisével nyitottuk meg az új tanévet. Molnár Mariann igazgatónő ismertette a a 2021/2022-es tanévre vonatkozó legfontosabb tudnivalókat, majd az alábbi szavakkal köszönte meg iskolalelkészünk, Dávid atya munkáját: "Hálásak vagyunk Csorba Dávid atyának, hogy a 2020/2021-es tanév során iránymutatásaival, fiatalos lendületével, a hitoktatásban is biztosított szerepvállalásával segítette intézményünk munkáját mind szakmai, mind lelki tekintetben." Dávid atya iskolalelkészi feladatait községünk lelkipásztora, Harbula István atya veszi át.