A 2022/2023-as tanév eseményei
JÚNIUS:
Intézményünk nevelőtestülete június 13-án részt vett a Katolikus Pedagógiai Intézet által szervezett továbbképzésen, amelynek témája a gyermekvédelmet érintette, címe pedig "Áldozattá és elkövetővé válás megelőzése iskoláskorú gyermekeknél" volt.
Végzős diákjaink június 9-én elutaztak Kalocsára, ahol részt vettek az egyházmegyei ballagáson.
A nemzeti összetartozás emléknapja alkalmából 8. osztályos tanulóink idézték fel a trianoni békediktátum aláírásának következményeit. Felkészülésüket Muskó Zoltánné és Csudity Péter segítette.
Nagybaracska Község Önkormányzata és a Szent István Katolikus Óvoda és Általános Iskola jubileumi találkozót szervezett abból az alkalomból, hogy településünkön 270 évvel ezelőtt kezdődött meg az oktatás. Az összejövetelre 2023. június 2-án került sor. A rendezvény a Művelődési Ház nagytermében zajlott, emellett az érdeklődők az iskola épületében a múltat felidéző időszakos kiállítást tekinthettek meg az iskolai élettel kapcsolatos tárgyakból, dokumentumokból, valamint a Faluház is nyitva állt a látogatók előtt. A jelenlévőket Bögi István András, községünk polgármestere köszöntötte. Ezt követően ünnepi beszédet mondtak az egykori iskolaigazgatók, Hajdók Imre, Mikli Istvánné és Szlanyinka Ferencné. Őket a jelenlegi intézményvezető, Molnár Mariann követte. Ezután Balázsevits Tamás szavalta el Babits Mihály: Esti kérdés című versét, majd Csiszér László zenekarának koncertje következett. Hetedik osztályos lány tanulóink, Soósné Korsós Erika, Radó Jánosné, Fendrik László segítségével a délelőtt folyamán hagyományos baracskai babérleveles fonott kalácsot készítettek, és sütöttek ki a Tájház udvarán lévő kemencében. A kalácsot a délután folyamán felszolgáltak a jelenlévőknek. A program zárásaként a Kávészünet zenekar koncertjét hallgathattuk meg.
A Szent István-napok keretében tanulóink június 1-jén, csütörtökön tematikus foglalkozásokon vettek részt: intézményünk névadójáról szóló kvízt, keresztrejtvényt és egyéb online feladatokat oldottak meg a Wordwall felületén, megismerkedtek az első királyunkról szóló mondákkal, meseillusztrációt készítettek, pénzérmét terveztek, összeállításokat tekintettek meg az államalapításról és templomunk védőszentjéről, Imre hercegről. Ezt követően játékos sorversenyen mérkőztek meg egymással a csapatok Karaszi Zsuzsanna vezetésével.Mindeközben a 7. és 8. osztály tagjai Tóth Tibor tanár úr vezetésével, valamint Molnár Mariann, Tóth-Kovács Zita és Csudity Péter pedagógusok kíséretében kajaktúrán vettek részt a Ferenc-csatornán.Június 2-án is aktívan töltötték el diákjaink a napot: osztályonként vágtak neki községünk utcáinak, hogy nyitott szemmel járva megválaszolják a feladatlap kérdéseit és a megadott szelfipontokon fotókat készítsenek.A tematikus nap és a kérdőív feladatait Butá Melánia és Perzselt Zsuzsanna állította össze.
Tóth Tibor Győző tanár úr rendhagyó tanóra keretein belül ismertette meg az első és második osztályos tanulókkal a kémia tantárgy érdekességeit.
MÁJUS:
2023. május 31-e fontos dátum intézményünk történetében. Ezen a napon ültük meg a hagyományos névadó ünnepet, ugyanakkor emlékeztünk arra is, hogy településünkön 270 évvel ezelőtt kezdődött meg az oktatás. Az ünnep alkalmából érseki szentmisén vehettünk részt, majd óvodás és iskolás gyermekeink műsorát tekinthettük meg. Felkészülésüket Boros Bettina, Gárgyán Kornélia, Benedekné Molnár Mária, Hosszúné Balla Lenke, és Németh Erzsébet pedagógusok segítették. A jeles évfordulón beszédet mondott Zsigó Róbert, térségünk országgyűlési képviselője, Molnár Mariann, intézményünk igazgatója és Bögi István András, településünk polgármestere.
Diákönkormányzatunk szervezésében május 26-án retró estet tartottunk. A múltidéző zenéken túl tombolasorsolás és finom falatokat kínáló büfé is várta az érdeklődő gyermekeket és szülőket. Köszönjük az SzMK és Kisszabó István, a DÖK-öt segítő kollégánk munkáját az előkészületeket és a lebonyolítást illetően.
Május 26-án PET-palackot és papírt gyűjtöttünk.
2023. május 25-én zajlott Sükösdön, a Magyarok Nagyasszonya Általános Iskolában a Petőfi Sándor szavalóverseny. A résztvevők négy korcsoportban mérhették össze tudásukat, ügyességüket. Iskolánkat Aladics Zara 4. osztályos tanuló képviselte, aki Tóth Krisztina: Brummogda című versét adta elő.
Iskolánk 7. osztályos tanulói 2023. május 17-én a LEP (Lázár Ervin-program) keretén belül megtekintették a Valahol Európában című musicalt a Pécsi Nemzeti Színház művészeinek előadásában.
Május 1-jén sor került a témahét zárórendezvényére, ami egyben községi majális is volt a gyermekek munkáiból létrehozott kiállítással, játékos programokkal, osztályonkénti főzéssel, jókedvvel, májusfaállítással.
ÁPRILIS:
Iskolánk csatlakozott a „GeoNight – A Föld éjszakája” elnevezésű programhoz. Ebből az alkalomból április 28-án felső tagozatos tanulóink egy ismeretterjesztő filmet tekintettek meg osztályonként, majd sötétedés után csoportokat alkotva és szüleik kíséretében kincskeresésre indultak a községben. Az állomásokon tanáraik várták őket, akik irányításával különféle érdekes, helytörténettel és földrajzzal kapcsolatos feladatokat oldottak meg. Miután minden csapat sikeresen teljesítette az éjszakai kalandtúrát, az Önkormányzat mindenkit pogácsával és teával vár. Köszönet mindenkinek a lelkes és aktív részvételért!
Április 24-28-ig fenntartahtósági témahéten vettek részt tanulóink és óvodás gyermekeink.
Iskolaváró programjaink keretében több alkalommal volt lehetőségük a leendő elsősöknek és szüleiknek betekinteni iskolánk mindennapjaiba: Kiss Szilárdné, Marcsi tanító néni a Meixner-módszert mutatta be első osztályos tanítványaival. Soósné Korsós Erika tanár néni kézműves foglalkozást tartott a gyerekeknek, és szebbnél-szebb alkotások születtek. A nyílt tanítási nap jó alkalmat adott arra, hogy egy-egy húszperces tanórán („mikró órán”) vegyenek részt majdani kisdiákjaink. Harcosné Rab Rita tanító néni magyar, Perzselt Zsuzsanna tanító néni matematika, Tóth-Kovács Zita tanár néni testnevelés, Benedekné Molnár Mária pedig drámajáték foglalkozást tartott. Tóth Tibor Győző tanár úr rendhagyó tanórán ismertette meg a legkisebbeket a kémia tantárgy érdekességeivel.
Április 18-án 12 diákunk utazott Erdélybe, hogy részt vegyen a "Történelem jelenidőben" elnevezésű programon. A kirándulás április 23-ig tartot.
A holokauszt magyarországi áldozatai előtt tisztelegve megemlékezést tartottunk a 7. osztályos tanulók részvételével április 14-én.
A magyar költészet napja alkalmából szeretettel vártuk a szülőket és hozzátartozókat hagyományos verses-zenés délutánunkra 2023. április 12-én. A klasszikus és kortárs verseket, valamint a megzenésített költeményeket a drámajáték szakkörös tanulók, az énekkar tagjai és a gitáros növendékek előadásában hallhatták az érdeklődők. A drámaszakkörös diákjainkat Benedekné Molnár Mária, a kórustagokat Hosszúné Balla Lenke, a gitárosokat Bögi István András készítette fel.
A tavaszi szünet előtti nyuszikupán sorversenyekkel és játékos feladatokkal mérték össze diákjaink ügyességüket.
A víz világnapja alkalmából Kisszabó István kollégánk tartott foglalkozást az óvodában.
Diákjaink megtekintettek egy nagyon érdekes eljárást, az idős gesztenyefák injektorozását (gyógyítását) aknázómoly ellen, ami csak a vadgesztenyét támadja.
Folytatódott az elsősváró találkozók sorozata: április 4-én fogadtuk leendő kisdiákjainkat.
MÁRCIUS:
Elsősváró találkozó zajlott március 20-án és 28-án.
Községünk néptánccsoportjának általános iskolás tagjai részt vettek március 18-án a hagyományos néptánctalálkozón.
Március 20-án tavaszváró sétát tettek községünk határában a 4. osztályos diákok.
Március 14-én iskolánk tanulói és dolgozói magukra öltötték a nemzeti trikolort, hogy ezzel tisztelegjenek az 1848/49-es forradalom és szabadságharc eseményei előtt.
Perzselt Zsuzsi néni (leendő elsős osztályfőnök) foglalkozást tartott az óvodában.
FEBRUÁR:
A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja alkalmából február 27-én iskolánk 7-8. osztályos tanulói rövid műsorral tisztelegtek a meghurcoltatást elszenvedett embertársaink előtt. Felkészülésüket Muskó Zoltánné és Csudity Péter segítette.
Hamvazószerdán, a nagyböjti első napján iskolamisén vettünk részt. Lelki vezetőnk, Csorba Dávid atya szentbeszédében rávilágított arra, miért fontos lemondani valamiről a húsvét előtti böjti időszakban. Nem feltétlenül csak a húst kell elhagynunk az étrendünkből péntekenként, és óva intett attól, hogy nagyböjtöt a fogyókúrával azonosítsuk. Az a fontos, hogy olyasmiről mondjunk le, amit nagyon szeretünk, és a lemondás miatti erőfeszítést ajánljuk fel Istennek. Olyanra vállalkozzunk amelynek megvalósítása abszolút nem lehetetlen.
A szentmisén alkalmunk volt hamvazkodni: Dávid atya egyenként hintette meg homlokunkat a bűnbánat jelképével, a tavalyi virágvasárnapi barka hamujával. Eközben elhangzott az alábbi két hagyományos mondat: „Emlékezzél, ember, hogy por vagy és porrá leszel!” , illetve: „Tartsatok bűnbánatot és higgyetek az evangéliumban!”
Egy igazi busó is ellátogatott iskolánkba február 22-én, és kiszebáb égetésen vettünk részt az óvodásokkal február 23-án.
Február 17-én farsangi mulatságot szerveztünk tanulóinknak. Örültünk, hogy sok diákunk öltözött jelmezbe, és a bál folyamán díjaztuk az ajtódíszítő vereny nyertes alsós és felsős osztályát is.
Szent Balázs püspök-vértanúra emlékezve február 6-án lelki vezetőnk, Csorba Dávid atya Balázs-áldásban részesítette iskolánk tanulóit és dolgozóit.
JANUÁR:
Január 30-án egészségnapot tartottunk iskolánkban. Dr. Soós Balázs az újraélesztésről tartott előadást, amit gyakorlatban is kipróbálhattak tanulóink. Dr. Janovics Kata fogorvos pedig a helyes fogmosás fontosságára hívta fel a figyelmet. Köszönjük, hogy elfogadták meghívásunkat! Napközben különböző egészséggel kapcsolatos feladatokat oldottak meg a tanulók (helyes táplálkozás, gyümölcssaláta készítése). Az egészségnapon látogatást tettek nálunk a nagycsoportos óvodások, akik örömmel vettek részt a témanap foglalkozásain. Mozgáskoordinációs feladatokat is kipróbálhattak a tanulók, amit Kovanecz-Szegedi Nikoletta vezényelt le. A témanapon tanulóink az egészség jegyében mozgással is töltötték a napot. A feladatok lebonyolítását köszönjük Karaszi Zsuzsannának és Tóth-Kovács Zitának.
Vízkereszt napjához kötődő esemény: iskolaszentelés január 16-án
DECEMBER:
A szünet előtti utolsó tanítási napon kézműves foglalkozást tartottunk tanulóinknak. Nagycsoportos óvodásaink ellátogattak hozzánk, és az első osztályos kisdiákokkal együtt szép ünnepi díszeket készítettek.
A téli szünet előtti kedden tanuóink - a pedagógusok irányításával és segítségével - elkészítették a templom előtti ünnepi díszítést, valamint "felöltöztették" a templom karácsonyfáit, és a betlehemi jászol is elkészült.
December 17. - Karácsonyt várva:
A Szent István Katolikus Óvoda és Általános Iskola 2., 3. és 4. osztályos tanulóit osztályfőnökeik, Harcosné Rab Rita, Tóth-Kovács Zita és Benedekné Molnár Mária készítették fel a szereplésre. Zongorán kísért Hosszúné Balla Lenke, gitáron játszott Bögi István András.
Intézményünk nagycsoportos kisgyermekeinek felkészülését Boros Bettina, Csomor-Konrád Hortenzia, Gárgyán Kornélia és Gulyás Cintia óvónők segítették.
A Danubia Alapfokú Művészeti Iskola keretén belül működő Nagybaracskai Táncegyüttes három csoporttal lépett színpadra. A főként középiskolásokból álló ifjúsági csoporttól egy rábaközi koreográfiát, valamint magyarpalatkai táncokat láthattunk. A jelen tanév szeptemberében alakult legifjabb csoport Luca-napi népszokásokat mutatott be, a 3., 4. és 5. osztályos gyerekek előadásában pedig moldvai csángó táncokat láthattunk. Együttesvezetők: Andócsi Adél, Andócsi Mónika és Leidinger Dömötör.
Az ünnepi műsor megtekinthető az alábbi linken: https://www.youtube.com/watch?v=V_yEBQ7cvGE
December 15-én Bedics Edit rendőr őrnagy tartott előadást felsős tanuinknak az iskolai agresszióról.
Községünk templomának toronyórája új számlapokat kapott. Diákjaink testközelből láthatták az egyik számlapot, és fotók is készültek az osztályokról.
A vasárnapi szentmisét követően ellátogatott a templomba a Mikulás, és a jelenlévő gyerekek ajándékot kaptak tőle. Másnap, Szent Miklós emléknapján pedig az iskolába látogatott el, hogy átadja diákjainknak a zsákjában lapuló finomságokat.
Kisdiákjaink számára igazán mozgalmasan telnek a délutánok. December első napján a Lóca együttes zenés műsorát tekintették meg a községi könyvtárban.
NOVEMBER:
Alsós tanulóink nov. 30-án délelőtt megörvendeztették az óvodásokat azzal, hogy Nekik is előadták a meséket, mesejátékokat. Kisdiákjaink jutalma - a csillogó szempárokon és a sok tapson kívül - egy kis elemózsia volt.
November 29-én igazán mesés élményben volt részük azoknak, akik ellátogattak mesemondó délutánunkra: Alsó tagozatos tanulóink egyéni mesemondással szórakoztatták az érdeklődőket, Első osztályos tanulóink A medve és a vadász, második osztályos diákjaink pedig A három selyp lány című mesét adták elő. A gyerekek lelkesen készültek erre a napra, és minden produkció nagy tetszést aratott.
November 26-án, a szentmisét követően 5. osztályos tanulóink meghitt műsorral teremtettek ünnepváró hangulatot, melynek keretében fellobbant az első adventi gyertya lángja. A tanulókat osztályfőnökük, Kovanecz-Szegedi Nikoletta készítette fel.Tanulóink Soósné Korsós Erika irányításával elkészítették az iskola és a község adventi koszorúját.
November 24-én Tóth Tibor rendkívüli kémiaóra keretében mutatott be érdekes kísérleteket felső tagozatos tanulóink számára.
November 10. - Szent Mártonra emlékezve tanulóink, lámpásaikkal a kezükben, sétát tettek községünk központjában, majd a Szent Imre-templomhoz érve Rónaszéki Gábor atya vezetésével imát mondtak, valamint áldásban részesültek. Örömmel töltött el bennünket, hogy sétánkhoz csatlakoztak a szülők, óvodapedagógus kollégáink és az óvodánkban nevelődő kisgyermekek is. A megfáradt vándorokat az iskolába visszatérve zsíros kenyér és tea várta. Köszönet illeti az uzsonna elkészítésében segédkező tanulóinkat, kollégáinkat, valamint a szervezésért kollégánkat, Kisszabó Istvánt.
A nagybaracskai lakosság fogadott ünnepén, amelyről idén immár 78. alkalommal emlékeztünk meg, szintén Benedekné Molnár Mária tanítványai idézték fel a félelemmel teli órákat, valamint az Isten kegyelméből történt megszabadulást. A gyerekek felkészülését osztályfőnökük mellett Muskó Zoltánné tanítónő segítette. A szentmisét követően községünk polgármestere, Bögi István, valamint intézményünk lelki vezetője, Rónaszéki Gábor atya megkoszorúzták az obeliszket, a 4. osztályos diákok pedig mécseseket gyújtottak talapzatán.
Községünk templomának búcsúnapján 4. osztályos diákjaink egy rövid jelenettel emlékeztek Szent Imre hercegre, templomunk védőszentjére, aki - ahogy azt Rónaszéki Gábor atya szentbeszédében is kihangsúlyozta - tudományokban jártas, testben edzett, lélekben gazdag volt.
OKTÓBER:
Mindenszentek és halottak napjához közeledve diákjaink mécsest gyújtottak és imádkoztak elhunyt szeretteikért.
Nyolcadikos tanulóink október 27-én részt vettek a pályaorientációs céllal megrendezett Sugó-parti Szakmaparty elnevezésű eseményen.
Október 26-án papírt és PET-flakont gyűjtöttek diákjaink.
7. és 8. osztályos tanulóink kettő rendkívüli osztályfőnöki óra keretében pályaorientációs tanácsadáson vettek részt október 24-én.
Iskolánk 6. és 7. osztályos tanulói, valamint énekkarának tagjai versekből, visszaemlékezés-részletekből és dalokból összeállított mozaikkal emlékeztek 1956 történéseire. Felkészítő pedagógusok: Hosszúné Balla Lenke, Kisszabó István és Németh Erzsébet.
Október 15-én megtartottuk iskolai hagyományos jótékonysági bálunkat, a szülők-nevelők bálját.
Drámaszakkörös tanulóink, valamint a természetjárást kedvelő diákjaink őszi kerékpártúrát tettek falunk erdejében, a Tiserben. A szabadtéri játékokkal - mint például a számháború - és sütögetéssel tarkított délutáni programról kicsik és nagyok egyaránt sok szép élménnyel gazdagodva térhettek haza október 13-án.
Az október 11-én megrendezett, a "Séta az életért" elnevezésű programon 8. osztályos diákjaink, Sibalin Flóra, Sümegi Csenge, Galló Norbert és Szász-Pintér Márk Attila versekkel lépett fel a városi sétán résztvevők előtt. Felkészítőjük Harcosné Rab Rita.
https://www.facebook.com/bajaitv/videos/782130476197134/
A nemzeti gyásznapon Benedekné Molnár Mária tanítványai, a 4. osztályos diákok rövid emlékműsorával tisztelegtünk az "aradi 13" előtt.
Október 5-én iskolánk ismert és közkedvelt művekkel ünnepelte a zenét. Az iskolai kórus a Kis kece lányom és az Erdő, erdő kezdetű népdalokkal, valamint a tanáraikkal kiegészülve előadott Praetorius-kánonnal, a Viva la musica-val köszöntötte a zenei világnapot, majd Tóth Eszter 7. osztályos tanuló egy zongoradarabbal színesítette a zenei palettát. A felkészülést Hosszúné Balla Lenke, az énekkar vezetője segítette.
Az állatok világnapja alkalmából a második osztályba járó környezetvédő szakkörös tanulók KIsszabó István szakkörvezetővel látogatást tettek a nagycsoportos óvodásoknál. Az együtt töltött délutánon állatokról szóló dalokat énekeltek, a témával kapcsolatos feladatokat oldottak meg csoportokban.
SZEPTEMBER:
A "Magyar Diáksport Napja" elnevezésű témanap kinőtte magát, és szeptember 30-án már az "Európai Diáksport Nap" alkalmából vettek részt tanulóink vidám bemelegítő gyakorlatokon és játékos sorversenyeken. a A szervezést és a lebonyolítást köszönjük szépen Tóth-Kovács Zita tanárnőnek!
Szeptember 13-án Andócsi Mónika, Leidinger Dömötör és egykori tanítványunk, Bögi Emma Boglárka a "KIsgyükerek" képviseletében néptáncos toborzót tartottak diákjainknak.
Lelki vezetőnk, Rónaszéki Gábor atya hétfőnként az első tanóra előtt reggeli áhítatot tart tanulóink és dolgozóink számára, ami által útravalót és megerősítést kapunk az előttünk álló munkahét feladataihoz. Ráhangolódásként egy-egy vidám dal is felhangzik ezeken a reggeleken.
A tanévnyitó ünnepi szentmisén községünk új plébánosa és intézményünk új lelki vezetője, Rónaszéki Gábor atya tanulóinkat is bevonva, interaktív szentbeszédben beszélt arról, hogy mit jelent a tanév megnyitása. Viccesen, arcunkra mosolyt csalva utalt arra, hogy ehhez nincs szükségünk kulcsra. Ahhoz, hogy a tanévet megnyithassuk, a szívünket, az akaratunkat és a tudásunkat kell megnyitni, és így tudjuk szebbé tenni mindennapjainkat, szűkebb és tágabb környezetünket. Egy tyúk- és egy strucctojás példáján pedig arra világított rá, hogy - bár nem vagyunk egyformák, hiszen mindannyian más-más téren vagyunk tehetségesek és tudunk kiemelkedőt alkotni -, a különbözőségek ellenére a leglényegesebb dologban egyformák vagyunk: élet fakad belőlünk, kicsiből és nagyból egyaránt. És csak rajtunk múlik, kihozzuk-e belőle a legjobbat - képességeinkhez, lehetőségeinkhez és tudásunkhoz mérten.
A szentmise végén Molnár Mariann igazgatónő nyitotta meg a 2022-2023-as tanévet.
Szeptember 1-én az első osztályosok végleg búcsút vettek az óvodától. Ezt követően nyolcadikos tanulóink kézen fogták a kisdiákokat, és a kicsik iskolatáskáját hátukra véve kísérték át őket az iskolába.
A galéria <a href="http://szentistvannagybaracska.edu.hu/node/404"><strong> itt </strong></a> megtekinthető.