Erdély - 2022 júliusa

HATÁRTALANUL! - 2022 júliusa

Előkészítő szakasz

Miután az Erdélybe utazók köre a mi iskolánkban és a sükösdi Magyarok Nagyasszonya Katolikus Általános Iskolában is nyilvánvalóvá vált, a két iskola Erdélybe utazó diákjai között az utazás helyszíneit felosztottuk, hogy tanulóink tudják elkészíteni az ismertetőiket. Júniusban felkészítő órákat tartottunk az utazó 6., 7., 8., osztályos tanulóink részvételével. Rákóczi–dalokat énekeltünk, és megtanultuk a székely himnuszt, távolságokat becsültettünk meg a gyerekekkel, a térképen megkerestük Romániát, valamint Erdélyben azokat a helyszíneket, ahova elutaztunk.

Tanulmányi kirándulás bemutatása

A pályázat megvalósítási szakasza 2022. július 4-én vette kezdetét. A két általános iskola 37 tanulója és 3 kísérő tanára vett részt a kiránduláson.

Magyarországot Nagylaknál hagytuk el. Első úticélunk Déva volt. A várat az autóbuszból szemlélhették meg a gyerekek, mivel az épületet restaurálják. Tanulóink felelevenítették a népballadát és a vár és a város Rákóczi fejedelemhez köthető vonatkozásairól kiselőadást tartott az autóbuszon az egyik diák. Következő úticélunk Vajdahunyad vára volt. Bejártuk a vár és a palota termeit, megtekintettük az ott elhelyezett állandó kiállításokat, A gyerekek bepillantást nyertek a reneszánsz korszakba látva a termek berendezését, illetve a palota egy-egy helyiségében reneszánsz zenét is hallgathattak. Ezt követően meglátogattuk Gyulafehérvárt, az erdélyi fejedelemség központját. Segesvár–Fehéregyháza emlékművét megkoszorúzták a gyerekek. Székelykeresztúron pedig megismerkedtek egy ott élő Petőfi-legendával. Este későn érkeztünk szállásadóinkhoz Gyergyóújfaluba.

A második napon túráztunk a Súgó-barlangban, a Gyilkos–tónál és a Békás–szorosban.

A következő nap délelőttjét Brassóban töltöttük, miután elállt az eső, a Szent Anna-tónál és a Mohos–tőzeglápban túráztunk. Majd ellátogattunk Csíksomlyóra, ahol a kegytemplomot látogattuk meg, a borvíz-forrásnál pedig megtölthették a gyerekek kulacsaikat. Hazafelé Gyergyószentmiklóson átutazva a város történelméről is mesélt idegenvezetőnk

A negyedik nap reggelén a zetelaki víztározót tekintettük meg. Itt, Zetelakán látogattunk el Ágihoz, akinél finom szörpöket, lekvárokat kóstolhattunk. Székelyudvarhelyen az Emlékezet parkjában koszorúztunk, majd Székelyudvarhely–Szejkefürdőn megcsodálhattuk a ”mini” Erdély makettjeit, sőt kisvonaton is utazhattunk. Orbán Balázs sírjának koszorúzásának követően a csodálatos székely kapuk alatt sétáltunk le járművünkhöz. Majd Korond felé vettük utunkat. Három helyi mester műhelyében jártunk. Zoli bácsinál bepillantást nyertünk a taplógombából készített tárgyak készítésébe. Laci bácsi műhelyében a gyerekek is készíthettek az agyagozó korong segítségével kerámiákat. A parajdi sóbányából érkezett só feldolgozását is megfigyelhettük egy másik műhelyben. A faluban a bennünket kalauzoló idegenvezetőnk felhívta a figyelmünket a helység gyönyörű székelykapuira. Hazafelé az autóbuszon Farkaslakán elhangzott Tamási Áronról, Mádéfalván pedig a mádéfalvi veszedelemről szóló tanulói kiselőadás.

Este Gyergyóújfaluban az Elekes Vencel Általános Iskola előtt készítettünk egy csoportképet, és Miklósi Mihály segítségével a falu polgármesterének eljuttattuk az általános iskola tanulóinak szánt ajándékokat. Szálláshelyeinken megköszöntünk vendéglátóink szívélyességét.

Kirándulásunk utolsó napján Torda városa mellett elhangzott a kiselőadás a tordai–szakadékról és a történelmi mondát is felidéztük. Ezután a tordai sóbánya soha nem látott föld alatti világában kalandozhattunk. Láthattunk itt egy Európában egyedülálló sómalmot, majd tizenhárom szintet lépcsőztünk a mélységbe. A különböző szinteken a gyerekek leolvashatták, hogy mely évben folyt sófejtés ott. Jártunk a Visszhang–teremben, láthattunk cseppköveket, sóvirágokat, majd a szédítő mélység legalján egy tavat.

A Királyhágón keveset időztük, és Nagyszalontára is eljutottunk. Méhkeréknél léptük át a határt.

Rákóczi-emlékévhez kapcsolódó tematikus út bemutatása

Kirándulásunk során a Rákóczi-emlékévhez kötődő történelmi emlékhelyeket is meglátogattuk. Már az előkészítő órán felelevenítettünk a Rákóczi-szabadságharchoz és Erdélyhez kötődő tantárgyi ismereteket. Megkerestük, megjelöltük a térképen a helyszíneket, röviden összefoglaltuk, miként kötődnek ezek a szabadságharchoz. Több Rákóczi–dalt tanultunk, énekeltünk és meghallgattuk a Rákóczi–indulót is.

Déva várához érve a tanulói kiselőadásban elhangzott, hogy a vár 1704–ben jutott a kurucok kezére, majd 1706–ban azt visszafoglalta Csáky András több heti ostrommal. A tanuló azt is ismertette, hogy a kuruc kifejezés az Erdélyben használt kuracénos (’hadapród’) névből származik.

Gyulafehérvárott járva a gyerekek tudomást szerezhettek arról, hogy II. Rákóczi Ferencet itt választották a rendek fejedelemmé 1704-ben.

Az autóbuszon néhány Rákóczi–nótát énekeltünk, illetve a következő tanulói kiselőadásban Rákóczi Ferenc vadászati szokásairól is szerezhettek információt.

Csíksomlyón a ferences rendi kolostor mögötti borvíz-forrásnál megpihenve messziről ugyan, de rátekinthettünk a Hármashalom–oltárt körülvevő zarándokhelyre. Új ismeret volt mindegyikük számára, hogy ott található az úgynevezett Rákóczi–halom. Az összetartozás valamennyi tájáról hoztak el, ahol magyarok élnek.

A ”mini” Transilvania makettjeit nyomon követve felidézhették, mely városhoz, várhoz köthetőek Erdélyben a Rákóczi Ferenc neve.

Hazafelé vezető úton, Tordán a tanulói kiselőadást tartó diák kitért arra, hogy itt kérték fel II. Rákóczi Ferencet a fejedelmi tisztség betöltésére.

A szállásadóhelyek rövid értékelése

A Határtalanul pályázatunk szálláshelye Gyergyóújfaluban, Nagybaracska testvérközségében volt. A pályázaton részt vevő fiú tanulók Elzánánál, a nagybaracskai lányok Icánál, a sükösdi lányok pedig a Vendégházban kaptak elhelyezést, ahol Kármen főztjének és gondoskodásának örülhettek. Vendéglátóink minden este háromfogásos vacsorával vártak bennünket, kora reggel szintén meleg reggelivel fogadtak, illetve hosszú útjainkra úticsomagot készítettek.

Fakultatív értékelő óra

Ezen az órán Erdélyben járt tanulóink rendszerezhették a program során szerzett ismereteiket. Tanulóink csoportmunkában dolgoztak. Első feladatuk az volt, hogy számos Erdélyben található település közül válasszák ki azokat a helyszíneket, ahol jártunk, illetve jelöljenek ezek közül ötöt a térképen. Majd a Szent Anna-tó és a Gyilkos–tó mondájának összekevert bekezdéseit kellett külön választaniuk. Ezt követően egy totót töltöttek ki a csapatok, melyben a programokról, helyszínekről, Rákóczi–emlékekről tettek tanúbizonyságot. Továbbá gyakoroltuk azokat a tanult és Erdélyben elénekelt dalokat, melyeket diákjaink a következő értékelő órán adnak elő, melyen már vendégeink is jelen lesznek.

Értékelő óra rövid leírása

Az értékelő órán jelen voltak a kiránduláson részt vevő tanulók, tanáraik és diáktársaik. Az utazás során nyert emlékeiket és élményeiket úgy osztották meg a hallgatósággal, hogy minden napról néhány tanuló megtartotta ismertetőjét, közben egy másik diák kivetítette a jelenlévők számára a helyszíneken készült fotókat. Beszámoltak a vendéglátóik szívélyességéről, kedvességéről, és arról, hogy az ott élő emberek miként őrzik magyarságukat. Sok gyerek számára azért is nagy élmény volt az út, mert többen még nem jártak külföldön. Kiemelték a tanulók, hogy a Rákóczi–emlékév kapcsán nagy figyelmet fordítottunk a szabadságharc történelmi helyszíneinek vonatkozásaira. Kiállítást rendeztek a gyerekek a korondi fazekas műhelyben elkészített tárgyaikról. Az értékelő óra során közösen elénekeltük a Székely himnuszt, továbbá a gyerekek több Rákóczi-dalt, bujdosódalt énekeltek, az óra zárásaként pedig előadták az Ismerős arcok együttes Nélküled című dalát.